MISCELLANEOUS / Rugs / Textil 5635014
nr 563 5014
Viola Gråsten
(f. 1910), Sverige
Lenght: ()
”Hassel” Viola Gråsten (1910-1994) för Mölnlycke, Sverige 1950-tal, gråsvart dekor på vit botten, ca 213 x 128 cm, slitage, litteratur: Modern Svensk Textilkonst, Ulf Hård af Segerstad 1963, sid 137
Viola Gråsten, born 1910 in Finland, dead 1994.
300
SEK 450
Monday January 26 2009
at 18:59:57
400 kr